A czas wolny spędzamy w ogrodzie?

W lato trzeba sobie zoorganizować odpoczynek tak, aby z jednej strony dobrze wypocząć a z drugiej zrobić wszystko wokół domu aby nie zarosnąć oraz żeby nie zwiędło wszystko co sadziliśmy wiosną. 

Trudno to trochę połączyć, szczególnie, gdy więszkość dnia pochłania osiem godzin pracy. Po powrocie do domu najlepiej byłoby zrobić właśnie to, czego nie da się zrobić zimą. To znaczy wziąć leżak, rozłożyć go na trawie w cieniu i odpocząć, uciąć krótką drzemkę. Aby taka sytuacja mogła się powtarzać przez całe wakacje pasowałoby, aby w domu chociaż jedna osoba nie pracowała zawodowo a tylko zajmowała się domem. Niestety jednak większość prac w domu, jakie trzeba wykonać to przede wszystkim ciężka praca fizyczna. Od koszenia trawników, przez przekopywanie ogródka. Malowanie różnych części domu, których kolor znacznie uległ zmianie. Oczywiście pozostaje jeszcze taka niesłychanie ważna kwestia jak sprzątanie i gotowanie i oby tak się układało aby chociaż te dwie rzeczy były przez kogoś innego robione – podczas gdy trzeba pracować zawodowo i jeszcze dodatkowo pracować wokół domu. Zazwyczaj jednak tylko weekend jest takim czasem, gdy mamy okazję cieszyć się tym co dookoła domu uda się na zrobić. Jeszcze w dodatku gril – i już można powiedzieć, że raj jest coraz bliżej. 

Mało popularny pisarz K. Filipowicz powiedział kiedyś, że "żadna ideologia ani żadna technologia nie jest w stanie dać człowiekowi tego, co natura daje mu za darmo". I faktycznie – wychodzi na to, że jednak wszystko co ludzkość ma najcenniejszego pochodzi od natury. Więc warto dbać o nią a nie trzeba przecież tak dużo poświęcać.